Ukończenie studiów nie oznacza, że już więcej nie będziemy się uczyć. Rynek pracy się zmienia, a jeśli chcemy się rozwijać, musimy wciąż się dokształcać. Oczywiście możemy uczyć się sami, ale warto mieć kontakt z mądrymi i inspirującymi ludźmi oraz wymieniać się doświadczeniami z innymi ludźmi. Wzrasta więc popularność studiów podyplomowych i szkoleń, na których zdobyć nowe kwalifikacje. Można także zdecydować się na szkolenie.
Jak się dokształcać? Dla kogo są studia podyplomowe?
Uczyć można się przez całe życie, a bardzo inspirująca jest samodzielna nauka. W dobie internetu mamy dostęp do materiałów zebranych w wielu bibliotekach. Książki się digitalizuje, a w wersji cyfrowej można je bez problemu pobrać i przeczytać. Taki sposób na zdobywanie wiedzy jest dobry, ale wymaga sporo samodyscypliny. Ponadto warto rozmawiać z ludźmi, by od nich nauczyć się czegoś nowego. Zapiszmy się na studia podyplomowe, których pogram odpowiada naszym potrzebom. Jeśli interesuje nas jakiś wycinek wiedzy związany z naszym bazowym wykształceniem, jest to najlepszy sposób na zdobycie dodatkowych kwalifikacji. Kiedyś podejmowały je głównie osoby pracujące, które chciały uzupełnić lub uaktualnić swoją wiedzę z danej dziedziny. Ich rozpoczęcie często nie było inicjatywą pracownika, a kierowali na nie pracodawcy, którzy woleli zainwestować w osobę już zatrudnioną niż szukać nowego pracownika. Obecnie podyplomówki cieszą się dużym zainteresowaniem także wśród młodych ludzi, którzy właśnie zdobyli tytuł licencjata czy magistra, a chcą wyróżnić się na rynku pracy.
Jakie studia podyplomowe warto ukończyć?
Wybierzmy studia podyplomowe, których ukończenie będzie miało pozytywny wpływ nie tylko na rozwój kariery zawodowej, ale i nasze samopoczucie – szkoda czasu na coś, co nie sprawia nam przyjemności, a czego nauka będzie udręką. Oczywiście, zawsze warto nauczyć się czegoś nowego, ale że podyplomówki nie kosztują mało, nie warto decydować się na studiowanie czegoś, co później w rzeczywistości nam się nie przyda. Specjaliści radzą, by kolejne studia podyplomowe zaczynać dopiero wtedy, gdy mamy wizję tego, co chcemy w życiu robić. Wybierzmy renomowaną uczelnię, gdyż tego typu szkoły proponują studia na wysokim poziomie, z dobrze opracowanym programem, a zajęcia prowadzą najlepsi specjaliści. Porównajmy także ceny studiów i sprawdźmy, czy nie będziemy musieli wnosić innych opłat.
Co lepsze – studia podyplomowe czy szkolenie?
Jeśli nie chcemy podejmować dodatkowych studiów, przejrzyjmy ofertę kursów i szkoleń, które mogą ukierunkować nas zawodowo. Wybierzmy takie, które są zgodne z naszymi zainteresowaniami. Kurs, którego tematyka odbiega od tego, na czym się znamy, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, gdyż nie będziemy znali podstaw danej wiedzy. Szkolenia często prowadzone są przez wybitnych specjalistów, a ich tematyka obejmuje ściśle określony wycinek wiedzy.
Studia podyplomowe i szkolenia to szansa, by nauczyć się czegoś nowego i poszerzyć zakres swojej wiedzy. Kontakt z najlepszymi specjalistami zawsze jest szansą na poszerzenie wiedzy.