Jak powstaje piwo bezalkoholowe?
Piwo bezalkoholowe wbrew pozorem cieszy się w Polsce bardzo dużym zainteresowaniem, ale pomimo tego wiele osób nie wie jak ono powstaje. W niniejszym artykule można znaleźć odpowiedzi na to i wiele innych pytań.
Najpopularniejsze metody produkcji piwa bezalkoholowego
W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że produkcja piwa bezalkoholowego przebiega praktycznie w identyczny sposób, jak ważenie klasycznego piwa alkoholowego. W dzisiejszych czasach można wyróżnić trzy najpopularniejsze technologie produkcji piw bezalkoholowych. Największym zainteresowaniem cieszy się destylacja albo ekstrakcja próżniowa. Jest to proces technologiczny w trakcie którego klasyczne piwo pozbawiane jest alkoholu. Druga metoda polega z kolei na przerwaniu procesu fermentacji. Jak powszechnie wiadomo za powstawanie alkoholu w piwie odpowiadają drożdże. Dzięki przerwaniu fermentacji w piwie nie wytwarza się alkohol. Ostatnia metoda polega na unieruchomieniu wspomnianych wcześniej drożdży. Tego typu metoda sprawdzi się wyłącznie w przypadku specjalnych drożdży. Jest to nowoczesna technologia, która cały czas się rozwija. W dużej mierze to właśnie dzięki niej można uzyskać nie tylko piwo o 0% zawartości alkoholu, ale co najważniejsze można zachować również wszelkie walory smakowe. Warto wyraźnie zaznaczyć, że to właśnie dzięki tej ostatniej metodzie możliwe jest także wyprodukowanie wszystkich smaków i gatunków piwa. Miłośnicy piwa bezalkoholowego mogą spróbować nie tylko lagera, ale również dość charakterystycznych piw IPA oraz piw pszenicznych, które po dłuższej przerwie ponownie powracają do mody.
Jak w rzeczywistości wygląda produkcja piwa bezalkoholowego?
Jak wspomniano powyżej produkcja piwa bezalkoholowego jest bardzo zbliżona do produkcji tradycyjnego piwa. Głównymi składnikami jest więc woda, słód, chmiel oraz drożdże. Beczka z piwem jest gotowana, a następnie chmielona, dzięki czemu dochodzi do fermentacji. Aby obniżyć zawartość alkoholu stosuje się nie tylko przerwanie fermentacji. Dużym zainteresowaniem cieszy się również prowadzenie fermentacji w dość niskich temperaturach. Dzięki tej metodzie możliwe jest powstanie piwa, które w swoim składzie zawiera symboliczną dawkę alkoholu. Warto wspomnieć o tym, że zgodnie z polskimi przepisami piwo bezalkoholowe nie może posiadać więcej niż 0,5% alkoholu. Tradycyjny proces destylacji ma oczywiście za zadanie zwiększenie mocy trunków. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki destylacji można odwrócić proces, czyli ograniczyć alkohol.
Na czym polega dealkoholizacja?
Najprostszą metodą dealkoholizacji jest podgrzanie piwa. Wynika to oczywiście z tego, że alkohol paruje w znacznie niższych temperaturach niż woda. Aby uzyskać w 100% bezalkoholowe piwo należy je podgrzewać długo i bardzo intensywnie. Niestety przy tej metodzie tracony jest nie tylko smak, ale również aromat. Zdecydowanie lepszym wyborem jest destylacja próżniowa. Dzięki tej metodzie można wyeliminować alkohol i zachować walory smakowe piwa.