Jak wybrać dobrą oliwę z oliwek?
Jeszcze kilkanaście lat temu w sklepach był tak mały wybór produktów spożywczych, że cieszyliśmy się, gdy udało nam się kupić oliwę z oliwek. Dzisiaj mamy w sklepach duży wybór, ale nie wszystkie produkty są wart uwagi. Moda na dietę śródziemnomorską sprawiła, że producenci robią co mogą, żeby tanim kosztem stworzyć coś, co kupią nieświadomi klienci. Jak więc wybrać najlepszą oliwę z oliwek?
Rodzaje oliwy z oliwek
W sklepie znajdziemy nie tylko oliwę z oliwek extra vergine, ale także oliwę rafinowaną oraz tzw. wytłoki z oliwek. Wszystko zależy od stopnia kwasowości oraz smaku i aromatu oliwy. Oliwa z oliwek extra vergine to oliwa o najniższej kwasowości, najbardziej aromatyczna, a kwasowość to najważniejszy wskaźnik świadczący o wartości odżywczej i zdrowotnej. Metoda produkcja oliwy extra vergine pozwala zachować najwięcej cennych w oliwie składników. Oliwa extra vergine ma punkt dymienia równy 160°C, co oznacza, że powyżej tej temperatury po prostu zaczyna się palić. Lepiej więc używać jej do jedzenia na surowo. Oliwa rafinowana, to taka, która ma wyższą kwasowość niż extra vergine i jest mniej aromatyczna, nadaje się do smażenia, ale już do jedzenia na surowo niekoniecznie. W sklepach znajdziemy także oliwę z oliwek z wytłoków, którą określa się jako pomace albo sansa. Taka oliwa jest produkowana z resztek tego, co pozostało z oliwek, więc nie ma zbyt dużych wartości odżywczych.
O oliwie z oliwek słów kilka
Oliwę z oliwek powinno się kupować w puszce lub w plastikowym opakowaniu, które zamknięte jest w kartonie. Szklana butelka wcale nie jest najlepsza, ale ponieważ taki wybór oliwy jest największy, pamiętajmy, że szkło nie powinno być przezroczyste. Należy zwracać także uwagę na kolor oliwy. Oliwa z oliwek może mieć różną barwę, w zależności od tego, z jakich oliwek jest produkowana: od żółtej do zielonej. Zaniepokoić powinny nas jedynie pomarańczowe refleksy, które wskazują na to, że oliwa zjełczała i lepiej jej nie używać. Szukając oliwy, pamiętajmy, że o jej dobrej jakości świadczy podanie nazwy szczepów oliwek, z których została wyprodukowana oraz informacji, że była tłoczona na zimno.
Jak przechowywać oliwę z oliwek?
Kupujmy oliwę z oliwek w mniejszych butelkach, by zużyć ją zanim zjełczeje. Niszczące dla kwasów tłuszczowych jest nie tylko światło, ale i powietrze. Im częściej otwieramy i zakręcamy, tym szybsze utlenienie. Oliwy nie trzeba przechowywać w lodówce. Wystarczy do tego chłodne, zaciemnione miejsce, więc może to być równie dobrze szafka w kuchni, ale nie w pobliżu źródła ciepła. Latem, gdy jest bardzo gorąco, schowajmy oliwę do lodówki. Pamiętajmy, że w temperaturze chłodniczej zaczyna gęstnieć i mętnieć, jest to zjawisko zupełnie naturalne, które nie ma wpływu na wartość odżywczą oraz w pełni odwracalne, kiedy oliwa powróci do temperatury pokojowej. Wybór dobrej oliwy z oliwek to spore wyzwanie. Wystarczy jednak dobrze poszukać, by znaleźć dobry i smaczny produkt, który ożywi smak ulubionej sałatki.