Jeśli chcemy uprawiać seks, a w danym momencie nie planujemy dzieci, musimy pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu. Na rynku jest wiele skutecznych metod antykoncepcji, a za najskuteczniejszą uważana jest antykoncepcja hormonalna. Jakie ma wady i zalety? Czy używając jej trzeba sięgać po prezerwatywy (np. Unimil Skyn)?

Czym jest antykoncepcja hormonalna? Jakie są jej rodzaje?

Antykoncepcja hormonalna to metoda zapobiegania ciąży, która opiera się na dostarczaniu do organizmu sztucznych hormonów, które działają podobnie jak naturalne kobiece hormony płciowe. W antykoncepcji hormonalnej używa się hormonu z grupy estrogenów oraz hormonu z grupy progestagenów. Większość preparatów zawiera oba te hormony, niektóre środki – tylko hormon z grupy progestagenów. Antykoncepcja hormonalna hamuje owulację, dochodzi także do zagęszczenia śluzu w drogach rodnych kobiety, co sprawia, że plemniki nie mogą się poruszać. Hormony powodują zwolnienie transportu jajowodowego i następują zmiany w błonie śluzowej macicy uniemożliwiające implantację (zagnieżdżenie się zygoty, gdyby jednak doszło do jej powstania). Środki tego typu nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc trzeba używać prezerwatyw (np. Unimil Skyn). Wśród antykoncepcji hormonalnej możemy wyróżnić: pigułki antykoncepcyjne dwuskładnikowe i jednoskładnikowe (tzw. minipigułka), plastry antykoncepcyjne, antykoncepcyjny krążek dopochwowy, implant, zastrzyki hormonalne, pigułka „72 godziny po” oraz wkładka wewnątrzmaciczna uwalniająca hormony. Niektóre środki antykoncepcji hormonalnej zawierają dwa składniki (estrogen i progestagen). Tak jest z dwuskładnikową tabletką antykoncepcyjną. Inne preparaty są jednoskładnikowe (zawierają progestagen).

Wady i zalety antykoncepcji hormonalnej

Zaletą stosowania antykoncepcji hormonalnej jest jej duża skuteczność. Przy wzorcowym stosowaniu wynosi 99,7%. Oprócz zapobiegania ciąży zmniejszają ryzyko raka endometrium, jajników, a także zapalenia narządów rodnych. Środki są wygodne w użytkowaniu, a ich przyjmowanie można przerwać w dowolnym momencie. Kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne chwalą tę metodę za zmniejszenie bólu miesiączkowego oraz intensywności krwawień. Ta metoda zapobiegania ciąży ma też sporo wad. Źle dobrane tabletki mogą wywoływać przykre skutki uboczne, jak bóle i zawroty głowy, mdłości, problemy skórne, bóle piersi czy wahania wagi. Kontrowersje wzbudza także kwestia zwiększania ryzyka chorób zakrzepowych. Ryzyko rośnie u kobiet, które ukończyły 35. rok życia, są otyłe, palą papierosy lub chorują na nadciśnienie czy hipercholesterolemię. Przeciwwskazaniem do stosowanie są także choroby nowotworowe piersi oraz narządów płciowych. Jeśli kobieta nie chce lub nie może sięgnąć po antykoncepcją hormonalną, mężczyzna powinien używać prezerwatyw. Niektórzy panowie narzekają także na fakt, że prezerwatywa zmniejsza odczuwanie przyjemności. Rozwiązaniem są prezerwatywy Unimil Skyn, które zrobiono z materiału o nazwie poliizopren, który nie zawiera lateksu kauczuku naturalnego. Prezerwatywy są bardziej miękkie i naturalne w dotyku, zapewniając pełnię doznań.

Jeśli nie chcemy mieć dziecka, a nie chcemy rezygnować ze współżycia, musimy wybrać sposób antykoncepcji. Możemy korzystać z prezerwatyw Unimil Skyn lub wybrać jeden ze środków hormonalnych, który dobiera i przepisuje lekarz ginekolog.