Funkcją bólu jest ostrzeganie przed uszkodzeniem tkanki oraz informowanie o tym, że w organizmie rozwijać się może stan chorobowy. Bóle ostrzegawcze czy pooperacyjne są bardzo potrzebne. To forma obrony przed chorobą. Ból przewlekły ma miejsce wówczas, gdy trwa on długo, bo nie można go zlokalizować oraz usunąć jego przyczyny. Co trzeba na jego temat wiedzieć? Czy są jakieś skuteczne sposoby na jego pokonanie? Czy leki takie jak Ketonal przynoszą w tym przypadku ulgę?

Czym charakteryzuje się ból przewlekły?

Ból przewlekły to ból uporczywy lub powracający, który trwa co najmniej trzy miesiące i wymaga regularnej terapii przeciwbólowej. Na ogół nie spełnia on już funkcjo ostrzegawczo-obronnej czy obronno-zabezpieczającej i sam w sobie jest chorobą. Wraz z nim pojawiają się inne objawy somatyczne takie jak zaburzenia snu, brak apetytu, zaparcia, lęk czy depresja. Ból przewlekły z uwagi na mechanizm powstawania dzieli się na ból receptorowy i ból niereceptorowy. Ten pierwszy ma związek z podrażnieniem zakończeń nerwowych.

Ocena bólu przewlekłego

Chory cierpiący na ból przewlekły wymaga wiele uwagi. W przypadku chorób nowotworowych pojawia się niekiedy nawet tzw. ból totalny (wszechogarniający). Na szczęście jednak lekarze obecnie coraz większą wagę przykładają do leczenia bólu przewlekłego przy pomocy leków takich jak Ketonal oraz łagodzenia objawów mu towarzyszących. Należy jednak pamiętać, że odczuwanie bólu jest doznaniem subiektywnym. Najczęściej oceny nasilenia bólu dokonuje sam pacjent. W tym celu stosowana jest skala wzrokowo-analogowa (VAS). 0 to brak bólu, a 10 ból najsilniejszy. Terapia przeciwbólowa odbywać się powinna pod stałą kontrolą skali VAS, aby korygować dawki leków w zależności od stopnia nasilenia bólu.

Inne publikacje  Ochrona oczu podczas uprawiania sportu

Leczenie bólu przewlekłego

Leczenie bólu przewlekłego jest wielokierunkowego. W przypadku farmakoterapii stosuje się od wielu lat tzw. drabinę analgetyczną Światowej Organizacji Zdrowia WHO. Dzieli ona stosowane leki przeciwbólowe na trzy stopnie w zależności od nasilenia bólu według skali VAS. W przypadku bólu w skali od 0 do 3 stosuje się leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ np. Ketonal. Przy bólu o natężeniu 3-6 stosowane są słabe opioidy, niekiedy razem z lekami BLPZ. W sytuacji, gdy pacjent cierpi bardzo sięga się po silne opioidy np. morfinę. Również i na tym etapie wspomagająco można stosować Ketonal i inne leki z ketoprofenem w składzie. Leki z grupy niesteroidowych przeciwzapalnych mają silne działanie przeciwbólowe. Trzeba jednak uważać przy dłuższym ich stosowaniu. Nieumiejętne dawkowanie prowadzić może bowiem do wielu skutków ubocznych m.in. ze strony przewodu pokarmowego.

Ból można pokonać!

Obecnie na szczęście coraz większą wagę przykłada się do leczenia bólu, również o charakterze przewlekłym. Świadczą o tym otwierane coraz częściej poradnie leczenia bólu. Najczęściej w tym przypadku wciąż stosuje się leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych np. Ketonal.