Historia pieczywa: Ciekawe fakty i tradycje związane z wypiekami.
Pieczywo w naszej tradycji obecne jest od wieków. Jego historia związana jest z kulturą ludową i sakralną. Poniżej przeczytasz, jak wyglądał pierwszy chleb i w jaki sposób produkcja pieczywa ewoluowała do tej, którą znamy dziś.
Początki pieczywa – czas pierwszych Słowian
Pierwszym wypiekiem w smaku przypominającym chleb był wychopieniek. Przypomina nieco podpłomyki, choć pieczony był na blaszce i ognisku przez plemiona Słowian z ręcznie mielonych ziaren pszenicy
Pradawni piekarze zauważyli, że konsystencja mąki i wody po obróbce termicznej daje dobre w smaku i pożywne placki. Dodatek soli sprawił, że wychopień był pieczony na każdym ognisku.
Z czasem dodawano do niego różne dodatki, które sprawiały, że ówczesny podpłomyk stawał się czymś w rodzaju odświętnego ciasta. Takie obrzędowe pieczywo nazywane było w kulturze słowiańskiej kołaczem. Przygotowywano go z okazji świąt i świeckich obrzędów.
Wierzenia i zwyczaje związane z chlebem
Chleb od zawsze uznawany był za symbol ciężkiej pracy na roli. Symbolizował spokojne i dostatnie życie. Gdy w rodzinie zabrakło chleba, mówiło się o nędzy i biedzie. Inna żywność nie miała aż takiego znaczenia.
W kulturze ludowej wierzono, że chleb i pieniądze umieszczone w fundamentach domu, miały przynosić powodzenie i zdrowie. W nowych budynkach umieszczano kawałki chleba w każdym kącie. W tym, w którym chleb nie spleśniał, stawiano łóżko. W pokoju, w którym chleb psuł się najszybciej, zwykle nikt nie spał. Wszystko ze strachu przed demonami.
Dzisiejsze łamanie się opłatkiem przypomina nieco dzielenie się chlebem sprzed wieków. Miało to miejsce szczególnie wtedy, gdy na świat przychodziło dziecko. Wtedy rodzina i sąsiedzi przynosili do jego rodziców chleb, którym się dzielili. Wszystko po to, by noworodkowi zapewnić zdrowie i powodzenie.
Do dziś młodą parę wita się chlebem i solą. To jedna z niewielu tradycji, która jeszcze nie zanikła. Ma zapewnić młodej parze dostatek.
Znaczenie chleba dziś
Pierwsze piekarnie powstały w XII wieku – dowodzą tego zapisy z czasów Bolesława Chrobrego, którego podczas wizytowania kraju częstowano ówczesnym chlebem.
Dzisiaj na rynku dostępne jest pieczywo w wielu smakach, a także z dodatkami. Chleby wypiekane są z wielu rodzajów mąki (żytnia, pszenna, razowa). Czasem dodaje się do nich prócz wody i soli także drożdże lub zakwas.
W wielu domach gospodynie pilnują, by nie wyrzucać chleba i szanować go. W tradycyjnych domach przed pokrojeniem bochenka wykonuje się na nim znak krzyża. Zaś gdy kawałek chleba upadnie na ziemię, trzeba go ucałować, by zadośćuczynić przewinieniu.
Obecnie pieczywo można kupić w każdym sklepie spożywczym. Wiele rodzajów wypieków znaleźć można tutaj: https://e-spar.com.pl/kategoria/pieczywo-i-wyroby-cukiernicze/26 0/1
Każdy, kto chce poczuć zapach świeżego pieczywa, może spróbować przygotować domowy chleb samodzielnie. Prostych przepisów nie brakuje, choć pieczywo z https://e-spar.com.pl/kategoria/pieczywo-i-wyroby-cukiernicze/26 0/1 na pewno zadowoli tych, którzy nie są specjalistami w kuchni.