Po które orzechy warto sięgać?
Spośród wszystkich bakalii to właśnie orzechy posiadają największą wartość odżywczą. Co prawda mają one dużo kalorii i tłuszczu, ale zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które chronią przed groźnymi chorobami serca. Zawierają również witaminy B i E, które poprawiają pracę mózgu i wpływają pozytywnie na stan ludzkiej skóry. Są one polecane wegetarianom ze względu na ich dużą zawartość białka.
Oprócz wspomnianych wyżej nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin, orzechy zawierają sporo składników mineralnych, takich jak fosfor, żelazo, magnez, wapń, cynk, potas oraz sód. Należy jednak pamiętać, że zawartość danego składnika odżywczego jest uzależniona od rodzaju orzecha. Co prawda w orzechach jest sporo tłuszczu, ale nienasycone kwasy tłuszczowe obniżają poziom złego cholesterolu we krwi i działają przeciwzakrzepowo. Największą zawartością tłuszczu charakteryzują się orzechy makadamia, brazylijskie, pekany, kokosowe (zawierają nasycone kwasy tłuszczowe). Najmniej tłuszczu znajduje się w pistacjach, orzechach nerkowca, migdałach i orzechach ziemnych.
Orzechy dla osób na diecie
Osoby będące na diecie muszą pamiętać, że orzechy są kaloryczne, więc zalecane jest jedzenie jedynie garści różnych rodzajów orzechów raz w tygodniu i nie mogą one stanowić przekąski tylko muszą zastąpić inne produkty. Orzechy mogą być wykorzystywane również jako dodatki do płatków śniadaniowych czy też sałatek. Pomimo dużej zawartości błonnika, jedzenie orzechów w zbyt dużej ilości może powodować zatwardzenie.
Różne rodzaje orzechów i ich właściwości
Jak wiadomo istnieje wiele różnych rodzajów orzechów. Poniżej przedstawionych jest kilka przykładów najpopularniejszych produktów.
- Migdały – są to nasiona migdałowca określane mianem króla orzechów. Są dostępne w całości, w formie płatków, słupków albo mielone. Stanowią bardzo ważny składnik marcepana. Migdały zawierają dużo białka i magnezu oraz fosforu. Istotnym atutem migdałów jest duża zawartość witaminy B2 oraz E. Nie należy też zapominać o nasyconych kwasach tłuszczowych zapewniających walkę ze złym cholesterolem.
- Orzechy nerkowca – to produkty brazylijskie będące źródłem białka, magnezu, cynku, fosforu oraz żelaza. Są najbogatszym źródłem wspomnianych składników mineralnych ze wszystkich orzechów, więc jeśli ktoś cierpi na niedobory, któregoś z tych minerałów to nerkowiec jest idealnym wyborem dla takiej osoby.
- Orzechy włoskie – są to jedne z najpopularniejszych rodzajów orzechów spożywanych między innymi w Polsce. Zawierają dużo wysokowartościowego białka, więc poleca się je szczególnie osobom na diecie wegetariańskiej. Zaledwie 3 takie orzechy pokrywają całe dzienne zapotrzebowanie organizmu na kwasy omega-3.
- Orzechy laskowe – są to również bardzo popularne produkty zawierające sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są więc one skuteczne w walce ze złym cholesterolem i zapewniają doskonałą ochronę przed miażdżycą. Zawierają również witaminę E i kwas foliowy potrzebny dla prawidłowego rozwoju dziecka w łonie matki.
Oczywiście istnieją również inne rodzaje orzechów zawierających składniki wpływające pozytywnie na ludzkie zdrowie. Są to między innymi pistacje, orzechy ziemne, pekan, makadamia i wiele innych.