Zajady to stan zapalny wywoływany przez grzyby, bakterie lub drożdże. Te mikroorganizmy atakują zwykle kąciki ust, ponieważ jest to idealne miejsce do ich rozwoju. Najczęściej na powstawanie zajadów narażone są osoby przemęczone, posiadające stresujący tryb życia i nieodpowiednią dietę. Jak pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości?

Co na zajady – sposoby leczenia

Infekcję pojawiającą się w kącikach ust powinno się szybko zacząć leczyć, ponieważ może ona utrzymywać się przez długi okres. Im wcześniej zaczniemy leczenie, tym szybciej będzie można cieszyć się powrotem do zdrowia. Sposoby leczenia zajadów są dwojakie. Po pierwsze istnieje opcja zwalczania przyczyn ich powstawania przez dobór odpowiednich suplementów, witamin oraz diety. Po drugie – eliminuje się same objawy poprzez stosowanie maści i kremów oraz domowych sposobów.

Leczenie przyczynowe

Jednym ze sposobów zwalczania zajadów jest leczenie przyczynowe. Bardzo częstym podłożem powstawania tej infekcji jest nieodpowiednio zróżnicowana dieta, chodzi głównie o niedobór witamin z grupy B oraz C, które odpowiadają za odporność. Na powstawanie zajadów narażone są także osoby noszące protezę, która może być siedliskiem bakterii i podrażniać ich jamę ustną. Kolejną przyczyną może być suchość ust. Kurację należy zacząć od zastosowania diety bogatej w witaminy. W tym celu warto spożywać owoce cytrusowe, mięso, warzywa strączkowe i liściaste, a także produkty mleczne. Unikaj słodyczy, pikantnych potraw i kawy. Dietę można wzbogacić o suplementy zawierające witaminy B i C. Wzmocniony organizm szybciej upora się z tą bolesną dolegliwością.

Inne publikacje  Jakie owoce można jeść w trakcie karmienia?

Leczenie objawowe

Ranka w kąciku ust jest uciążliwa, utrudnia czynność jedzenia, człowiek przestaje się uśmiechać, bo każdy ruch ust sprawia mu ból. Na szczęście oprócz leczenia przyczyn, na zajady można także zastosować leczenie polegające na usuwaniu objawów. W tym celu warto zakupić w aptece maści antybiotykowe lub cynkowe, preparaty o działaniu bakteriobójczym, kremy lub balsamy do ust.

Domowe leczenie zajadów

Istnieje mnóstwo domowych sposobów na zwalczanie infekcji w kącikach ust. Produktów do aplikowania na ranę jest bardzo dużo, są łatwo dostępne i niedrogie.  Pomóc może sok z aloesu, który zapobiegnie dalszemu rozwojowi drobnoustrojów w miejscu zakażenia. Plasterek świeżego ogórka ma działanie kojące, warto więc przykładać go na zajady, aby zmniejszyć ból. Czosnek stosowany zarówno bezpośrednio w miejscu infekcji, jak i do wewnątrz działa bakteriobójczo. Miód to specyfik przyspieszający gojenie się, działa przeciwzapalnie. Można także zastosować kompresy z wody i octu bądź pastę do zębów – zalecane w fazie ustępowania dolegliwości, ułatwiają regenerację.

Co wybrać?

Nadal zastanawiasz się, co wybrać na zajady? Najlepiej zastosować wszystkie metody, aby mieć pewność, że objawy nie powrócą. Nie jest to poważna dolegliwość, jednak jeśli nie ustępuje, należy zgłosić się do lekarza, ponieważ przyczyna może leżeć w anemii czy cukrzycy.

Inne publikacje  Po które orzechy warto sięgać?