Mimo popularności owsianki i płatków śniadaniowych, na śniadanie najczęściej zjadamy pożywne kanapki. Chleb obkładamy masłem, serem lub jedną z ulubionych wędlin. W sklepach spożywczych znajdziemy wiele rodzajów wyrobów wędliniarskich. Które warto jeść? Jak wybrać te najlepsze? Czy sugerować się ceną?
Czy warto jeść wędliny z wieprzowiny?
W sklepach mięsnych znajdziemy bardzo wiele wędlin, a wciąż najpopularniejsze są wyroby z wieprzowiny. Wieprzowina zawiera wysokojakościowe białko, które ma duże ilości aminokwasów egzogennych (lizyna, aminokwasy siarkowe, tryptofan), których nasz organizm nie jest wstanie wytworzyć. Wieprzowina jest także cennym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K. Ponadto, w szynce wieprzowej znajdziemy witaminy z grupy B. Szczególnie dużo jest witaminy B1 (tiaminy), która współuczestniczy w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego. W wieprzowinie jest także witamina B12, która występuje tylko w mięsie, a jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego i pokarmowego. Obecne w wędlinach wieprzowych żelazo jest wykorzystywane w procesie tworzenia krwinek czerwonych. Poza tym jest składnikiem mioglobiny, czyli białka występującego w mięśniach, które umożliwia mięśniom pobieranie z krwi niezbędnego do ich pracy tlenu. Kupując wyroby wędliniarskie tego typu, zwróćmy uwagę, czy nie mają zbyt dużo tłuszczu. Przeczytajmy także etykietę ze składem i wybierzmy szynkę, która ma mało dodatków.
Czy wędliny drobiowe są dobre?
Coraz częściej oferowane są różne rodzaje wędlin z drobiu. Wysokiej jakości szynka z piersi kurcząt zawiera chude białko będące źródłem koenzymu Q10, który wspiera przemianę komórek skóry. W mięsie z kurczaka jest dużo białka, jest lekkostrawne i dostarcza mało tłuszczu, dlatego powszechnie poleca się je w żywieniu, szczególnie osób z delikatnym przewodem pokarmowym, np. dzieci i osób starszych. Tego typu wędliny zawierają mało tłuszczu, więc mają mało kalorii, co jest ważne dla osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy. Mięso z kurczaka dostarcza witamin z grupy B, szczególnie B3 (niacyny) i B6 (pirydoksyny). Witamina B3 jest bardzo ważna dla organizmu, gdyż kontroluje procesy energetyczne w organizmie. Uczestniczy także w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów oraz w wytwarzaniu czerwonych krwinek, a także wpływa pozytywnie na układ nerwowy i kondycję psychiczną. Witamina B6 bierze udział w tworzeniu wielu enzymów i hormonów oraz odpowiada za transport tlenu w organizmie. W wędlinach z drobiu jest także cynk, selen, magnez i fosfor.
Smaczne wędliny są ważnym składnikami kanapek. Wybierzmy dobrej jakości szynkę czy polędwicę, a śniadanie będzie nie tylko pyszne, ale i zdrowe.