Niemal wszyscy doskonale wiemy, jak ważna jest witamina D u dzieci. Nawet osoby, które nie są zaznajomione z naukami medycznymi, zdają sobie doskonale sprawę z tego, czym jest krzywica i jak poważne są jej konsekwencje. Czy jednak dorośli również powinni obawiać się niedoborów witaminy D? Choć zagadnienie to jest poruszane zdecydowanie rzadziej, nie jest wcale mniej istotne. W organizmie osoby dorosłej witamina D ma do spełnienia przecież wcale nie mniej doniosłą rolę.
Witamina D – co to takiego?
Jeszcze zanim zaczniemy zastanawiać się nad objawami niedoborów witaminy D u dorosłych oraz sposobami na ich uzupełnianie, powinno zainteresować nas to, o jakim związku mówimy. Już na wstępie wypada podkreślić, że termin ten nie jest precyzyjny. Mówiąc o witaminie D mamy na myśli nie jeden, ale aż trzy związki chemiczne przynależące do grupy steroidów. Witamina D (https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/witaminy-i-mineraly/witaminy/witamina-d) może być samodzielnie syntetyzowana przez nasz organizm. Niestety, potrzebne jest działanie promieni UV, a odpowiednie nasłonecznienie musi iść w parze z określonym czasem, który będziemy spędzać poza domem. Nic więc dziwnego, że jej niedobory należy uzupełniać w inny sposób.
Po co dorosłym witamina D?
Witamina D kojarzy się z tą, która odpowiada nie tylko za rozwój kości, ale również za ich właściwą mineralizację. Już ta jej właściwość jest ważna dla dorosłych, bo niedobory witaminy D bardzo często są wiązane z osteoporozą. To także witamina, która zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu w jelitach, niezbędna choćby do prawidłowego procesu kostnienia. Zwiększa siłę mięśni i samą masę mięśniową, poprawia odporność na infekcje, a do tego wpływa korzystnie na układ nerwowy. Jest więc odpowiedzialna nie tylko za dobrą kondycję fizyczną, ale również psychiczną.
Przyczyny niedoboru witaminy D
Szukając źródeł problemów z niedoborem witaminy D, zwykle zwraca się uwagę na niedostateczną ekspozycję na słońce. Warto jednak zwracać uwagę również na to, że i nasza dieta potrafi być uboga w tę witaminę. Jej źródeł w pożywieniu nie jest wcale dużo. Najlepiej byłoby regularnie jeść tłuste ryby, żółtka jaj i sery, nietrudno się jednak domyślić, że przestrzeganie zaleceń dietetycznych sprawia wielu osobom spore problemy. Nawet dobra dieta nie gwarantuje skutecznej walki z niedoborami. Wielu pacjentów ma problemy z jej przyspieszonym niszczeniem w wątrobie. Częstym zjawiskiem są też zaburzenia wchłaniania tej witaminy w przewodzie pokarmowym.
Jak sobie radzić z niedoborem witaminy D?
Przy niedoborach witaminy D najlepiej szukać specjalistycznej pomocy lekarskiej. To właśnie dzięki niej najłatwiej określić, jak poważny jest problem i jak można mu najskuteczniej zaradzić. Bardzo często konieczna jest przecież nie tylko zmiana diety, ale również suplementacja. Przeważnie dotyczy ona preparatów z witaminą D3. Ich dawka jest dobierana indywidualnie. Lekarz zleca też regularne badanie poziomu tej witaminy, bo leczenie wymaga wprowadzania korekt. Ustalenie odpowiedniej dawki wcale nie jest prostym zadaniem.