Jesienią i zimą często się przeziębiamy, a brak odpowiedniej pielęgnacji może pogorszyć stan naszego zdrowia. Zmienna temperatura powietrza i osłabiona odporność mogą stać się przyczyną ataku wirusów i przeziębienia. Wśród nieprzyjemnych dolegliwości często pojawia się także kaszel. Jak z nim walczyć? Czy Mucosolvan jest skuteczny?

Skąd się bierze kaszel? Najlepsze na niego sposoby. Mucosolvan i inne leki

Kaszel to zjawisko potrzebne, gdyż pomaga pozbyć się ciał obcych z przełyku. Kiedy jesteśmy przeziębieni, może nasz bardzo męczyć. Gwałtowny ruch wyrzucenia powietrza z dróg oddechowych zazwyczaj połączony jest z głośnym chrząknięciem. Kaszel jest fizjologicznym odruchem bezwarunkowym, jednym z podstawowych mechanizmów obronnych układu oddechowego. Wyzwalany jest głównie przez pobudzenie tzw. punktów kaszlowych, znajdujących się w oskrzelach, tchawicy, krtani i nosogardzieli. Odruch kaszlowy może być również wzbudzony przez impulsy płynące z samej tkanki płucnej, opłucnej, przepony, przewodu słuchowego zewnętrznego lub jamy brzusznej. Obserwujmy swój organizm, gdyż kaszel jest ważnym elementem obrony organizmu. Napad kaszlu to reakcja na podrażnienie lub uszkodzenie tzw. receptorów kaszlowych, czyli zakończeń nerwowych znajdujących się w błonie śluzowej dróg oddechowych. Pozwala oczyścić gardło, krtań, tchawicę i oskrzela z tego, co się w nich znalazło, a nie jest czystym powietrzem. Czasami po prostu coś wpadnie nam do gardła i organizm, wzbudzając odruch kaszlu, chce się tego pozbyć. Najczęściej jednak receptory kaszlowe zostają podrażnione wskutek infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Wtedy kaszel jest objawem ostrej lub przewlekłej choroby układu oddechowego.

Jakie wyróżniamy rodzaje kaszlu? Kiedy podać Mucosolvan?

Wyróżnia się kaszel produktywny (wilgotny, z odkrztuszaniem) oraz nieproduktywny (suchy). Kaszel produktywny umożliwia usunięcie zanieczyszczonej, nagromadzonej wydzieliny oskrzelowej. Bywa, że skuteczność kaszlu jest niedostateczna i potrzebny jest lek wykrztuśny. W takiej sytuacji trzeba zażyć skuteczny syrop, np. Mucosolvan. Określenie charakteru kaszlu jest sprawą niezwykle istotną. Od tego bowiem zależy jaki rodzaj leku powinniśmy zastosować. Kaszel suchy pojawia się zwykle na początku infekcji. Odczuwamy drapanie w gardle, ale nie odkrztuszamy wydzieliny. Suchy kaszel jest bardzo męczący, towarzyszy mu niekiedy silne łzawienie. Nieco później pojawia się kaszel mokry, zwany produktywnym. Rozwija się on w miarę postępu choroby, gdy dochodzi do nagromadzenia wydzieliny w drzewie oskrzelowym. Możemy mieć uczucie zalegania wydzieliny w klatce piersiowej. Spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina może powodować uczucie drażnienia i łaskotania. W tym momencie warto zażyć Mucosolvan, czyli syrop stosowany w leczeniu chorób płuc oraz dróg oddechowych przebiegających z tzw. „mokrym” produktywnym kaszlem. Ambroksol znajdujący się w preparacie rozrzedza zalegające wydzielinę i zmniejsza jej lepkość. Lek ma postać syropu do przyjmowania doustnego i dostępny jest bez recepty.

Skuteczna walka z meczącym kaszlem jest możliwa. Wystarczy położyć się do łóżka, by odpocząć i nabrać sił. Zażyjmy Mucosolvan, która zwalczy uciążliwy kaszel i czekajmy na powrót do formy.