Szampony do włosów zawierające silne i drażniące detergenty mogą negatywnie wpływać nie tylko na strukturę włosa, ale również skórę głowy. Świetną alternatywą są szampony bez sls, które łagodzą podrażnienia i są wyjątkowo delikatne.

Przeważająca część szamponów do włosów, które znajdziemy na półkach w drogeriach to produkty posiadające w składzie substancje typu SLS i SLES (Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate). Składniki te są silnymi detergentami, których zadaniem jest oczyszczanie włosów i skalpu z wszelkich zanieczyszczeń, w tym silikonów zawartych w produktach do mycia i stylizacji, oraz pozbywanie się warstwy lipidowej. Niestety szampony do włosów zawierające te detergenty tego typu mogą podrażniać delikatną skórę głowy, przesuszać włosy i zwiększać ich podatność na uszkodzenia. Dlatego warto postawić na szampony bez sls, które nie wywołują świądu, łupieżu i są bezpieczne dla organizmu.

Jakie delikatne szampony do włosów wybrać?

Szampony bez sls są szczególnie polecane dla niemowląt i małych dzieci. Mamy powinny zwracać szczególną uwagę na kupowane szampony do włosów, ponieważ te zawierające drażliwe substancje mogą wywoływać podrażnienie delikatnej skóry dziecka. Dlatego warto korzystać z linii produktów przeznaczonych specjalnie dla niemowląt – serii Babydream lub Hipp. Również mamy i dorośli członkowie rodziny mogą używać tych szamponów bez sls – dzięki zawartości naturalnych składników oczyszczających na bazie substancji pochodzenia roślinnego, skóra głowy doskonale się oczyszcza, a włosy pozostają piękne.

Inne publikacje   Jak dbać o skórę na twarzy?

Woman Taking Shower Pouring hair shampoo on her Hand

Delikatne szampony do włosów  zawierają na przykład ekstrakty z granatu, wyciągi z pokrzywy, łopianu i żeń-szenia, które wspaniale radzą sobie z zanieczyszczeniami, a dodatkowo nie wywołują żadnych podrażnień – nie przyczyniają się do rozwoju alergii i atopowego zapalenia skóry. Szampony do włosów bez sls to znakomita alternatywa dla większości obecnych na rynku produktów. Dodatkową zaletą jest fakt, że można je używać po zabiegach keratynowego prostowania włosów, ponieważ nie przyczyniają się do szybszego wypłukiwania preparatu ze struktury włosa. Naturalne szampony do włosów pozbawione sls przyczyniają się więc do dłuższego utrzymania efektów zabiegu prostującego.

Bezpieczne odżywki i maski

Szampony bez sls to jednak nie wszystko – warto również zwrócić uwagę na stosowane przez nas odżywki i maski. I chociaż ich zadaniem nie jest mycie włosów, a raczej odżywianie i nawilżanie, to często producenci dodają do nich drażniące detergenty. Dlatego należy wybierać produkty naturalne – np. odżywkę Garnier Ultra Doux, Awokado i masło karite lub maskę z serii Alterra – granat i aloes. To produkty, które nie zawierają szkodliwych detergentów.

Zwracaj uwagę na skład szamponów do włosów

Jak przekonać się, które produkty są pozbawione slsów? Przede wszystkim sprawdzajmy tzw. skład INCI szamponów, masek i odżywek. Unikajmy produktów zawierających Sodium Lauryl Sulfate – SLS i  Sodium Laureth Sulfate – SLES oraz rozmaite odmiany tych nazw. Weryfikacja składu pozwoli uzyskać pewność, że kupowane przez nas szampony do włosów są wolne od slsów i całkowicie bezpieczne dla skóry głowy.

Inne publikacje  Jak odpowiednio nawilżyć skórę