Odpowiednio nawilżona skóra jest sprężysta, odżywiona i pięknie wygląda. Jednak często zapominamy o jej nawilżaniu lub robimy to źle. Jak się okazuje, do odpowiedniego nawilżenia skóry nie wystarczy stosowanie specjalnych kremów nawilżających. Warto też zadbać o stosowną dietę. Jak odpowiednio nawilżyć skórę? Oto najważniejsze informacje, które pozwolą Ci zadbać o cerę.

Nawilżenie skóry – pamiętaj o piciu wody

Jednym z podstawowych czynników, o jakim musimy pamiętać, chcąc nawilżyć skórę jest picie dużych ilości wody. Specjaliści zalecają picie od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Chodzi tu właśnie o wodę, a nie o inne napoje, gdyż to ona korzystnie wpływa na organizm. Picie wody poprawia nie tylko nawilżenie skóry, ale i zapobiega odwodnieniu organizmu. Jest to szczególnie istotne w lecie, gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka. Woda wspomaga także budowanie płaszcza lipidowego, który chroni skórę przed przesuszeniem. Woda wspomaga także oczyszczanie organizmu z toksyn.

Jak nawilżać skórę latem?

Latem trzeba pamiętać o dodatkowym nawilżaniu skóry. Standardowa pielęgnacja kosmetykami i picie dużej ilości wody mogą nie wystarczyć. W tym czasie warto zaopatrzyć się w wodę termalną w atomizerze. Taka delikatna mgiełka doskonale nawilży skórę, a także delikatnie ją ochłodzi, co przyniesie ulgę w czasie upałów.

nawilzajace-serum-tolpa

Nawilżające serum (źródło: http://tolpa.pl/twarz,k2)

Jak pielęgnować skórę by była dobrze nawilżona?

Firmy kosmetyczne oferują wiele kosmetyków o właściwościach nawilżających. Warto wybierać te o lekkiej konsystencji, która szybko się wchłania, a co za tym idzie, zawarte w niej składniki odżywcze szybciej docierają do głębszych warstw skóry. Warto wybierać kosmetyki wzbogacone o takie składniki jak: kwas hialuronowy, kolagen, ceramidy, ekstrakty z roślin o działaniu nawilżającym i odżywczym, a także lipidy. Wśród bogatej oferty kosmetyków warto wybierać między innymi: mleczka oraz śmietanki, płyny miceralne, lekkie kremy (na lato) oraz kosmetyki natłuszczające, w tym masła na okres zimowo-jesienny. Kosmetyki natłuszczające chronią i wzbogacają warstwę lipidową, która również wpływa na poziom nawilżenia skóry. Należy jednak pamiętać, aby nie wybierać kosmetyków obciążających.

Inne publikacje   Jak dbać o skórę na twarzy?

Jakie produkty jeść, aby skóra była dobrze nawilżona od wewnątrz?

Do diety, która ma wspomóc nawilżenie skóry warto włączyć tłuszcze, które budują warstwę lipidową, odpowiedzialną za ochronę skóry. Najlepsze są tłuszcze nienasycone, których duże ilości znajdują się w takich produktach jak: ryby (halibut, łosoś, makrela), oliwa z oliwek, pestki dyni, pestki słonecznika, orzechy. Tłuszcze zwierzęce można zastąpić roślinnymi, w tym wspomnianą oliwą z oliwek, a także olejem kokosowym lub sezamowym.

Warto sięgać również po produkty bogate w witaminy A i E, które nazywane są witaminami młodości, gdyż odpowiadają za odnowę komórkową oraz wykazują działania antyoksydacyjne, czyli spowalniają procesy starzenia się skóry. W witaminy te bogate są między innymi brokuły i zielona herbata.

Dietę można wzbogacić również o takie warzywa i owoce jak: ogórki, buraki, marchew, truskawki, kiwi, arbuz, pomarańcze, grapefruity, które w głównej mierze składają się z wody.