Posiadacze szczoteczek elektrycznych nie zamieniliby ich na żadne inne, z kolei zwolennicy szczoteczek manualnych nie są przekonani co do innowacyjnego działania tych pierwszych. Istnieją też osoby zajmujące stanowisko pośrodku, nie mogą oni zdecydować, który rodzaj szczoteczki będzie bardziej odpowiadał ich potrzebom. Specjaliści zalecają wybranie szczoteczki eklektycznej, dlaczego?

Precyzyjne usuwanie resztek jedzenia i osadu nazębnego

Jedną z zalet szczoteczek elektrycznych jest ich dokładność. Wykonują one trzy rodzaje ruchów: oscylacyjne – naprzemienne ruchy głowicy w lewo i prawo; rotacyjne (obrotowe) –  dzięki wibracjom możliwe jest osiąganie 9000 ruchów na minutę; pulsacyjne – wykonują one ruch w górę i w dół dociskając główkę do powierzchni zęba. Dzięki tak różnym możliwościom usuwanie resztek jedzenia jest czynnością niemal precyzyjną. Kształt szczoteczki elektrycznej stworzony jest na wzór dentystycznych sprzętów, dzięki okrągłej głowicy i cienkiej rączce dociera ona tam, gdzie tradycyjna nie mogłaby dostać.

Możliwość ustawienia trybu szczotkowania

Na rynku istnieje ogromny wybór szczoteczek elektrycznych. Najbardziej znane i rekomendowane przez dentystów są jednak szczoteczki Oral-B. Producent oferuje ogromny wybór rodzajów szczoteczek: oscylacyjno-rotacyjne, obrotowo-oscylacyjne, z wbudowanym zegarem i wyświetlaczem, z czujnikami ciśnienia i różnymi trybami czyszczenia. Dzięki tym możliwościom szczoteczka elektryczna dostosowana jest do każdego użytkownika. Osoby posiadające wrażliwe zęby i dziąsła, mogą wybrać delikatny tryb szczotkowania, z mniejszą częstotliwością ruchów. Ponadto szczoteczka elektryczna masuje dziąsła, dzięki czemu stają się mocniejsze i przestają krwawić. Oral-B oferuje także możliwość wyboru miękkości włosia oraz zakupu wymiennych końcówek o różnych głowicach. Tych wszystkim możliwości nie daje szczoteczka manualna.

Inne publikacje  Soczewki jednodniowe – prosty sposób na okulary

Łatwość obsługi

Szczoteczka elektryczna jest lepsza od tradycyjnej również pod względem łatwości użytkowania, ponieważ pracuje ona sama, nie wymaga wykonywania męczących ruchów ręką. Jej prostota sprawia, że mogą jej używać również dzieci, które od małego będą uczyły się zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej. Oral-B posiada szeroką ofertę również szczoteczek dziecięcych, dzięki czemu rodzice bez problemu wybiorą odpowiednią dla swojej pociechy.

Oszczędność czasu

Szczotkowanie zębów elektryczną szczoteczką zajmuje mniej czasu niż wykonywanie tej czynności manualną. Dzięki wbudowanemu zegarowi i wybranemu programowi czyszczenia, sprzęt zakończy pracę maksymalnie po dwóch minutach, ponieważ jest to czas zalecany przez stomatologów. Myjąc zęby szczoteczką tradycyjną, nie kontroluje się czasu, czynność tę wykonuje się „na oko”, i jeśli chce się dotrzeć do każdego zęba, zazwyczaj zajmuje to sporo czasu.