Osteoporoza to bardzo poważna choroba, która powoduje osłabianie kości – dotknięte schorzeniem szybko się łamią. Takiej sytuacji można zapobiec. Wystarczy bowiem dbać o to, by w codziennej diecie była odpowiednia ilość wapnia, witaminy D i białka. Czym jest osteoporoza? Jakie są jej przyczyny i objawy?

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza (zrzeszotnienie kości) to choroba, w przebiegu której dochodzi do zaniku tkanki kostnej, czego konsekwencją jest zwiększenie częstości występowania złamań. Najczęstsze i najwcześniejsze są złamania kręgów, z których tylko około 30% objawia się w postaci ostrego bólu. Często zdarza się złamanie bliższego końca kości udowej. Osteoporoza najczęściej występuje u kobiet. Wyróżnia się różne typy osteoporozy. Typ 1 to tzw. osteoporoza pomenopauzalna, która dotyczy kobiet w 5. i 6. dekadzie życia. Przyczyną jej występowania jest niedobór estrogenów. W tym okresie najczęściej występują złamania kości promieniowej. Typ 2 to odmiana starcza, która dotyczy kobiet i mężczyzn, a zanik kostny zwykle jest stosunkowo wolny. Osteoporoza wtórna zaś może być spowodowana innymi przyczynami (choroby i leki).

Objawy osteoporozy

Pierwszym objawem choroby może być złamanie kości, które następuje po nawet niewielkim upadku czy uderzeniu, co świadczy o zaawansowaniu choroby. Czasami obserwuje się zmniejszenie wzrostu i zaokrąglenia pleców. Niepokoić mogą także szybkie wahania masy ciała, szczególnie szybki jej spadek. Ponieważ choroba nie daje wyraźnych objawów, szczególnie ważna jest jej profilaktyka. Podstawowym elementem postępowania profilaktycznego jest wprowadzana jak najwcześniej zdrowa, urozmaicona dieta oraz uzupełnianie niedoborów wapnia przy właściwej podaży witaminy D. Warto także wzmacniać organizm poprzez dopasowaną do możliwości i wieku aktywność ruchową.

Inne publikacje  Zupy - dlaczego warto je jeść?

Osteoporoza – przyczyny występowania i czynniki ryzyka

Naturalne procesy osłabiania tkanki kostnej przyspiesza niedobór wapnia w organizmie. We wnętrzu kości znajduje się substancja gąbczasta, którą otacza zbita kość. Ważnym składnikiem obu części jest siatka kolagenowa z kryształami soli wapnia. Kiedy wapnia jest za mało, sieć kolagenowa staje się nieregularna, rzadka i maleje w niej zawartość związków wapnia, a choroba zaczyna się rozwijać. Kość staje się krucha, porowata, lekka oraz mało odporna na czynniki zewnętrzne. Czynnikami, które mają wpływ na rozwój osteoporozy są: płeć żeńska, wiek, wczesne zakończenie miesiączkowania, rodzinna skłonność do złamań oraz niektóre choroby, np. tarczycy, wątroby, nerek, jelit lub stawów. Występują również czynniki, które mają wpływ na wystąpienie choroby, a na które mamy wpływ, a należą do nich: aktywność fizyczna, dieta z małą podażą wapnia, stosowane leki (sterydy, leki przeciwpadaczkowe, uspokajające, zmniejszające krzepliwość), palenie papierosów oraz duże spożycie alkoholu.

Osteoporoza to choroba przewlekła, która często rozwija się bezobjawowo. Jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka, zmieńmy styl życia, by zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby.