Ochrona oczu podczas uprawiania sportu
Sport to dla wielu nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale również największa pasja i praca. Wielu sportowców narażonych jest na bezpośredni kontakt z przeciwnikiem czy uderzenia piłką. Aby nie ponieść dużych strat należy odpowiednio chronić swoje ciało, a w szczególności oczy. Nawet z pozoru niegroźne uderzenie może bowiem spowodować poważne konsekwencje. Co robić, by podczas uprawiania sporu oczy były bezpieczne?
Okulary czy soczewki?
Choć wielu sportowców na co dzień nosi okulary korekcyjne, rzadko zakładają je do pracy. Podczas biegania okulary mogą po prostu spaść i się potłuc. Natomiast w razie starć i uderzeń stłuczone szkła będą stanowiły duże niebezpieczeństwo – odłamki mogą dostać się do oczu. Nic więc dziwnego, że sportowcy na czas treningów lub zawodów zamieniają okulary na soczewki kontaktowe. Są one niewidoczne i niewyczuwalne, więc nie sprawiają żadnego dyskomfortu w trakcie wysiłku. Istnieją specjalne soczewki do uprawiania sportu. Stworzone są one z materiałów hydrożelowych, które gwarantują idealne przyleganie do gałki ocznej. Można w nich pływać, uprawiać surfing i bez obaw biegać nawet podczas dużych wiatrów – soczewki na pewno nie spadną. Istotne jest również to, że okulary ograniczają nieco pole widzenia, ponieważ nie poruszają się wraz z oczami, ale z całą głową. Inaczej wygląda to w przypadku soczewek, które przemieszczają się wraz z ruchami gałki ocznej. Nie bez znaczenia jest także fakt, że soczewki kontaktowe umożliwiają noszenie gogli czy kasków, co w okularach korekcyjnych może być sporą trudnością.
Jak chronić oczy?
Sportowcy z wadami wzroku bezapelacyjnie powinni mieć na sobie soczewki, które zapewnią komfort i lepsze widzenie. Natomiast wszyscy bez wyjątków muszą dodatkowo chronić swoje oczy. To jaki typ ochraniacza będzie najlepszy uzależnione jest od rodzaju uprawianego sportu. Dyscypliny kontaktowe niosą ze sobą wiele zagrożeń. Uderzenie łokciem, głową, kolanem lub inną częścią ciała to w nich chleb powszedni, dlatego należy chronić się przede wszystkim przed zbyt silnym dotykiem przeciwnika. W tym celu świetnie sprawdzają się gogle lub okulary ochronne. Uderzenie w oczy może być bowiem bardzo niebezpieczne: stany zapalne, obrzęki siatkówki, krwotoki, a nawet wybicie gałki ocznej – to tylko niektóre konsekwencje takiego starcia. Wymienione ochraniacze stworzone są z materiałów, które w żaden sposób nie pogarszają widzenia. Z powodzeniem mogą założyć je osoby noszące soczewki kontaktowe. Do bardziej niebezpiecznych sportów stworzone zostały specjalne osłony twarzy. Są one wykonane z mocnego tworzywa – poliwęglanu. Dla pływaków stworzone są specjalne gogle chroniące oczy pod wodą i umożliwiające widzenie w niej. Osoby uprawiające sporty, w których wykorzystywane są piłki, rakiety, krążki i inne przyrządy również powinny chronić oczy. Zagrożeniem są szczególnie małe piłki i dyski latające z dużą prędkością. Starcie z takim przeciwnikiem może skutkować utratą oka. Dlatego w wielu dyscyplinach wykorzystywane są specjalne kaski z osłonami twarzy.
Zarówno zawodowcy, jak i amatorzy powinni pamiętać o ochronie oczu podczas uprawiania sportu. Są one bowiem bardzo delikatnymi i niezwykle ważnymi organami.