Podczas wizyty w supermarkecie łatwo możemy ulec pokusie zakupu owoców pochodzących z egzotycznych krajów. Pamiętajmy jednak, że transportowane przez wiele tygodni dary natury nie dostarczą nam tylu witamin, co sezonowe warzywa i owoce z polskich upraw. Sprawdźmy, po które z nich warto sięgnąć w sierpniu.

Brokuły, kalafior, a może bób?

Każde z nich sprawdzi się zarówno jako dodatek do obiadu, jak i składnik lekkiej sałatki, po którą możemy sięgnąć w porze lunchu. Walory smakowe i apetyczny wygląd warzyw to jednak niejedyne powody, dla których brokuły, kalafior i bób powinny zagościć na naszych talerzach w drugiej połowie lata. Warto po nie sięgać przede wszystkim ze względu na bogactwo witamin oraz innych, równie zdrowych substancji, które kryją się w tych przysmakach. Zarówno kalafior, jak i brokuł mają właściwości antynowotworowe, a ich regularne spożywanie pomaga łagodzić objawy chorób żołądka, jelit oraz wątroby. Zawierają też witaminy A i C oraz wapń, potas, magnez, żelazo, fosfor i cynk, a przy tym są bogate w antyoksydanty, które odgrywają ważną rolę w pielęgnacji skóry. Jeżeli chcemy zachować zdrowie oraz urodę, sięgajmy więc jak najczęściej po sezonowe warzywa i owoce, wśród których nie powinno zabraknąć też bobu. Stanowi on źródło białka, kwasu foliowego, potasu oraz błonnika, co stawia go na ważnym miejscu w diecie kobiet w ciąży oraz osób dbających o zachowanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.

Inne publikacje  Moda na kolorowe soczewki do oczu

Witaminowa słodycz

Lato to również czas zbioru owoców, których część możemy hodować również we własnym ogrodzie. Przykładem jest choćby agrest – nieco zapomniany i przez to rzadko dostępny w sklepach, lecz nadal obecny w przydomowych zieleńcach. Jego owoce zawierają witaminy: A, B1, PP oraz C, a także magnez i błonnik. Dzięki jedzeniu agrestu nie tylko wyostrzymy wzrok i wzmocnimy odporność organizmu, ale również polepszymy stan kości i zębów. Ten owoc pomoże nam też usunąć z organizmu toksyny, które przyswajamy, stosując niezdrową dietę. Pamiętajmy także o jedzeniu czerwonych porzeczek, które zawierają żelazo, witaminy PP i C oraz garbniki. Ich regularne spożywanie łagodzi bóle menstruacyjne, stabilizuje poziom cukru we krwi i pomaga leczyć trądzik. Warto sięgnąć również po śliwki, które są dostępne przez cały sierpień. Są one źródłem żelaza, wapnia, magnezu i cynku oraz witamin tj. A, C, B6, E, K. Jeśli włączymy je do naszej diety, zwiększymy ochronę organizmu przez zachorowaniem na nowotwory i miażdżycę oraz usprawnimy działanie układów nerwowego i pokarmowego.
Choć warzywa i owoce są dostępne przez cały rok, to warto sięgać po nie w sezonie, gdy są najświeższe i najbogatsze w witaminy oraz życiodajne substancje mineralne. Dzięki temu w naturalny sposób wzmocnimy organizm i zmniejszymy ryzyko zachorowania na uciążliwe schorzenia. Sięgajmy więc po rodzime warzywa i owoce i cieszmy się ich zróżnicowanymi smakami przez całe lato.

Inne publikacje  Jakie wybrać soczewki miesięczne?