Osoby, które mają wady wzroku często stają przed wyborem – okulary korekcyjne czy szkła kontaktowe. Decydując się na szkła kontaktowe często mamy do wyboru soczewki o oznaczonym okresie używania, np. soczewki jednodniowe, miesięczne i kwartalne. Czym są soczewki kwartalne i czy faktycznie warto je kupić?

Czym są soczewki kontaktowe kwartalne?

Soczewki kwartalne, jak sama nazwa wskazuje są przeznaczone do noszenia przez okres trzech miesięcy. Są to soczewki miękkie, które wymagają codziennej pielęgnacji – muszą być czyszczone z różnego rodzaju osadów, które mogą się na nich pojawić w czasie noszenia (osady białkowe). Soczewki kwartalne można używać przez 90 dni, jednak aby przez ten okres zachowały swoje właściwości trzeba pamiętać o stosowaniu specjalnych płynów pielęgnacyjnych. Trzeba też pamiętać o tym, że są to soczewki, które nosi się jedynie w ciągu dnia, a na noc zdejmuje.

Jakie zalety mają soczewki kwartalne?

Soczewki kontaktowe kwartalne mają wiele zalet, które sprawiają, że są tak chętnie wybierane przez osoby z wadami wzroku. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy:

  • łatwość użytkowania;
  • wysoki komfort;
  • ekonomiczność – w ogólnym rozliczeniu soczewki kwartalne są tańsze niż kupowane częściej soczewki kontaktowe np. soczewki miesięczne czy dwutygodniowe;
  • długi okres użytkowania – dobrze pielęgnowane soczewki zachowują swoje właściwości przez 90 dni.
Inne publikacje  Zalety i wyższość szczoteczek elektrycznych nad tymi tradycyjnymi

Soczewki kwartalne – o czym trzeba pamiętać?

Wcześniej zostało wspomniane, że soczewki wymagają starannej pielęgnacji. Jest to bardzo ważne z uwagi na to, że mogą one stracić swoje właściwości, przez co oczy nie będą odpowiedni chronione. Dodatkowo brudna soczewka kontaktowa, na której znajdują się osady białkowe i drobnoustroje będzie stanowiła zagrożenie dla zdrowia oczu. Może utrudniać widzenie, ale i doprowadzić do infekcji oka i innych chorób. Pod koniec okresu noszenia szkieł kwartalnych można odczuwać pewien dyskomfort związany z długotrwałym użytkowaniem tych samych soczewek. Przy soczewkach tego typu występują też częściej powikłania, aniżeli w przypadku soczewek, które są wymieniane częściej. Tak jak w przypadku okularów korekcyjnych czy innych rodzajów soczewek, tak i w tym przypadku parametry muszą być odpowiednio dobrane przez okulistę lub optometrę. W innym przypadku można sobie zaszkodzić.

Soczewki kwartalne – dla kogo?

Na soczewki kontaktowe kwartalne najczęściej decydują się osoby, które chcą zaoszczędzić pieniądze, gdyż jest to optymalne połączenie jakości i ceny. Jest to dobre rozwiązanie dla osób szukających alternatywy dla okularów. Na tego typu soczewki powinny się decydować przede wszystkim osoby systematyczne i obowiązkowe, które będą pamiętały o ich regularnej i należytej pielęgnacji każdego dnia. W innym przypadku lepiej zdecydować się na soczewki częściej wymieniane – miesięczne, dwutygodniowe, a nawet jednodniowe.