Zez jest to najbardziej widoczna wada wzroku, która nie tylko nieciekawie wygląda, ale często prowadzi do utraty zdolności widzenia. Na szczęście współczesna medycyna coraz lepiej sobie radzi z tą przypadłością.

Co to jest zez

Zez jest wadą wzroku objawiającą się osłabieniem mięśni, co ujawnia się różnym kątem patrzenia jednego oka względem drugiego. Konsekwencją tego schorzenia jest nie tylko zaburzenie widzenia, ale również trudności w codziennym życiu, jak często niemożność prowadzenia pojazdów, czy praca w miejscach, gdzie wymagana jest precyzja, jak np. przy obsłudze maszyn. Zez może również prowadzić do stanów depresyjnych z powodu niezrozumienia społeczeństwa, czym tak naprawdę jest.

 

Rodzaje zeza

Zez dzielimy na dwa rodzaje:

  • Zez ukryty, który jest zaburzeniem równowagi mięśni oczu. Nierównowaga bierze się stąd, że jedna grupa mięśni oka jest silniejsza od swoich antagonistów, więc nieustannie musi pracować w zmożonym trybie, aby móc scalić obraz. Prościej mówiąc, zez ukryty zanika, gdy osoba patrząca skupi wzrok w jednym miejscu. Zez ukryty jest spowodowany m.in. z powodu stresu, zmęczenia psychicznego, chorób zakaźnych za dziecka oraz urazów głowy.
  • Jednak najbardziej popularnym zezem jest zez towarzyszący. Charakteryzuje się on tym, że jedno oko stale jest pod innym kątem niż drugie, dlatego prowadzi to do poważnych zaburzeń czynnościowych. Dzieje się tak, ponieważ oko, które jest pod nieprawidłowym kątem zazwyczaj traci zdolność widzenia w znacznej części lub w całości.

Czy zez można wyleczyć

Zez ukryty leczy się poprzez wyrównanie wady refrakcji oraz stosowaniu szkieł pryzmatycznych. Pomocne są również ćwiczenia fuzji. Jeżeli jednak powyższe metody nie działają, a wada pogłębia się, to należy przeprowadzić operację. Zez towarzyszący można wyleczyć przy doborze specjalistycznych okularów, które korygują wadę refrakcji. Są przypadki, że wada wzroku ustępuje po pewnym czasie noszenia prawidłowo okularów. Aby zniwelować niedowidzenie jednego oka  zasłania się to „mocniejsze”, aby zmusić to słabsze do fiksacji dołeczkowej, czyli do patrzenia prawidłową częścią siatkówki. Następnie, aby wymusić prawidłowe widzenie obu oczu stosuje się metody ortopedyczne.

Czas na operację

Operacja zeza ma na celu prawidłowe ustawienie obu gałek ocznych. Zabieg  jest stosowany najczęściej wtedy, gdy w słabszym oku jest już przywrócony wzrok. Lekarz okulista osłabia mocniejsze mieście i wzmacnia te słabsze, żeby były współmierne. Niestety u dorosłych operacja zeza jest przeprowadzana tylko w celach estetycznych, gdyż przywrócenie wzroku jest najczęściej niemożliwe.

Jakie mogą być konsekwencje nieleczonego zeza

Głównym zagrożeniem nieleczonego zeza jest całkowita utrata wzroku. U dzieci zez opóźnia rozwój, ponieważ widzą nieostre kształty, miewają problemy  z chodzeniem i chwytaniem przedmiotów. Dodatkowo nieleczony zez uniemożliwia podjęcie pracy w wielu zawodach, gdzie ważny jest wzrok, a więc na budowie, czy jako kierowca i sprzedawca.