Witamy na

stacjaoriflame.pl

Home / Poradnik / Powszechne problemy z soczewkami

Powszechne problemy z soczewkami

Soczewki kontaktowe to coraz częściej stosowany sposób na wygodną i skuteczną korekcję wad wzroku. Choć decydują się na nie głównie ludzie aktywni i młodzi, to jednak tak naprawdę soczewki są rozwiązaniem dla każdego – pomimo drobnych problemów, które niekiedy napotykają ich użytkownicy. Podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić.

Wyróżnia się kilka rodzajów soczewek kontaktowych. Te korygujące – jaka sama nazwa wskazuje – stosuje się w celu korekcji najczęściej występujących wad wzroku, takich jak krótkowzroczność czy astygmatyzm. Soczewki lecznicze to forma opatrunku gałek ocznych po zabiegach okulistycznych. Z kolei soczewki kosmetyczne służą zmianie koloru oczu w celach estetycznych. Bez względu na fakt, z jakiego powodu nosimy soczewki, warto wiedzieć, jakie mogą wiązać się z tym problemy i jak je rozwiązać.

Problem nr 1 – pielęgnacja

Wiele osób pozostaje przy tradycyjnych okularach ze względu na łatwość ich czyszczenia – tak naprawdę wystarczy bowiem regularnie przecierać szkła. Pielęgnacja soczewek wymaga nieco więcej zachodu, ale czynności tej można się naprawdę szybko nauczyć. I tak soczewki miesięczne czy półroczne (wszystkie, poza jednodniowymi) należy czyścić po każdym wyjęciu przy pomocy specjalnego płynu. Dodatkowo, soczewki wymagają przechowywania w tymże płynie, a także regularnego odbiałczania.

Problem nr 2 – wkładanie i wyjmowanie

To dość częsty problem, zwłaszcza u seniorów oraz dzieci, których sprawność manualna nie pozwala na sprawne umieszczenie soczewki w oku oraz jej wyjęcie. W takich przypadkach nie sprawdzą się więc soczewki jednodniowe, a modele o tzw. przedłużonym trybie użytkowania, czyli takie, które bez szkód dla oczu można nosić bez przerw nawet do 7 dni. Mogą to być np. soczewki miesięczne czy trzymiesięczne.

Problem nr 3 – dobór odpowiednich soczewek

Błędem znacznego grona osób jest próba samodzielnego wyboru soczewek kontaktowych, bez konsultacji z lekarzem. Warto raz na zawsze uświadomić sobie, że soczewki – podobnie jak okulary – to wyrób medyczny, o określonym wpływie na ludzki organizm. Dlatego zakup soczewek musi zostać poprzedzony wizytą u okulisty, który pomoże dobrać odpowiedni rodzaj soczewek oraz ich parametry. Nie można leczyć wzroku na własną rękę!

Problem nr 4 – zaczerwienione, podrażnione oczy

Pomimo faktu, że soczewki kontaktowe wykonuje się z nowoczesnych, bezpiecznych materiałów, to jednak ich długotrwałe użytkowanie bez wyjmowania może skutkować podrażnieniami czy zaczerwienieniami oczu. W takich przypadkach ulgę przyniosą nawilżające krople do oczu stosowane na noc lub łagodzące okłady z plastrów zielonego ogórka bądź przestudzonych torebek z zaparzoną czarną herbatą.

Problem nr 5 – soczewki a makijaż

Soczewki jednodniowe, miesięczne czy roczne wcale nie oznaczają, że panie muszą rezygnować z codziennego makijażu. Należy jednak przy nim zachować ostrożność, zawsze zakładać soczewki przed rozpoczęciem makijażu, a w jego trakcie uważać, by kosmetyki nie zabrudziły soczewki. Zawarte w tuszach do rzęs czy cieniach do powiek substancje mogą bowiem niekorzystnie wpływać na żywotność i właściwości soczewek.

Szukasz inspiracji? Zatrzymaj sie na

>> <<